tütsü hakkında merak ettikleriniz - Tütsü Dükkanı
Merak Ettikleriniz

Evde Tütsü Yakmak Günah Mıdır? 

Tütsünün günah olmasıyla ilgili ne İslamiyet’te ne Hristiyanlık ’ta ne de diğer herhangi bir dinde veya kutsal kitaplarda bir ayet bulunmuyor (bkz: islamansiklopedisi.org.tr). Tam aksine tütsü kullanımı günümüzde pek kullanılmasa da tüm dinlerde yaygın olarak gerçekleştirilen bir ritüel. Evde tütsü yakmak günah mıdır sorusunun cevabı böylece yanıtlanmış oluyor.

İslamiyet’te Tütsü Kullanımı

İslam tarihinde tütsünün önemli bir kullanım alanı bulunuyor. Hz. Muhammed özellikle Cuma ve bayram namazları öncesinde camileri ve ibadet alanlarını buhur tütsüsü ile tütsületerek hem varsa kötü kokuyu uzaklaştırmak hem de hoş kokulu bir ortamda ibadeti gerçekleştirmek için tütsületirdi. İslam dininde ibadet için değil de güzel kokusu için kullanılan tütsü; cenazelerden sonra, Kâbe’de sıkça kullanılırdı.

Tütsü Nazara İyi Gelir Mi?

Anadolu’da nazar için yüzyıllardır kullanılan bir tütsü: Üzerlik Otu. Anadolu çoraklarında yetişen bu bitki yakıldığında bir inanca göre nazara iyi geliyor, kötülükleri, kötü kaderi, kötü ruhları ve uğursuzluğu uzaklaştırıyor. Elbette tamamen inanç meselesi ama atalarımız yanılmış olamaz, değil mi? Defne yaprağı, lavanta, adaçayı, üzerlik otu nazara karşı en çok kullanılan bitki tütsüler arasında.